• +90 364 221 66 66 - 444 35 07

HASTANE BÖLÜMLERİMİZ

Gögüs Hastalıkları

Gögüs Hastalıkları

Göğüs Hastalıkları
Göğüs Hastalıkları bölümünde KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı), astım, amfizem, bronşektazi (bronşların genişlemesi), kronik bronşit gibi toplumumuzda sık görülen uygun tedavi edilmediğinde önemli klinik sorunlara yol açabilecek hastalıkların tanı ve tedavisi yapılabilmektedir.
Hava yolu hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığın tanısında rol oynayan solunum fonksiyon testi (SFT) yapılabilmektedir.
Pnömoni (zatürre), akut bronşit, akciğer tüberkülozu (verem) gibi solunum yolu enfeksiyonlarının tanı ve tedavisi yapılabilmektedir.
Akciğer kanseri;
Sigara içenler başta olmak üzere 40 yaş üstü bireylerde sık görülen bir hastalıktır. Akciğer kanserinin erken tanısı hastalığın seyri için çok önem taşımaktadır. Hastanemizde akciğer kanserinin erken tanısında önemli yeri olan akciğer grafisi ve bilgisayarlı toraks tomografisi yapılabilmektedir.
Pulmoner tromboemboli (akciğer damarlarıına pıhtı atması):
Kanın yoğunluğunun arttığı, akışkanlığının azaldığı veya damar duvarının zedelendiği durumlar sonrasında çoğunlukla bacak damarlarında oluşan pıhtının kopup akciğer dolaşımına ulaşıp, akciğer damarlarını tıkamasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Erken tanı konmazsa ölümcül seyredebilen bu hastalığın da hastanemiz göğüs hastalıkları bölümünde tanı ve tedavisi yapılabilmektedir.
İnterstisyel akciğer hastalıkları (Sarkoidoz, İdiopatik pulmoner fibrozis gibi);
Akciğeri yaygın olarak etkileyen, akciğer dokusunda değişik derecelerde inflamasyon, fibrozis ve yapısal bozulmaya neden olan, akut ya da kronik seyirli bir grup hastalıktır. Bu hastalık grubuna yönelik tanı ve tedavi yaklaşımları da hastanemiz göğüs hastalıkları bölümünde yapılabilmektedir.
Sigara;
KOAH, astım, akciğer kanseri, solunum yolu enfeksiyonları ve kalp damar hastalığı başta olmak üzere birçok hastalık için en önemli risk faktörlerinden biridir. Tüm bu hastalıkların önlenmesi için sigaranın bırakılması çok önemlidir. Çok geç kalmadan sigarayı bırakırsak sigaranın yol açtığı tüm zararlardan kurtulabiliriz. Sizlerin sigara bırakmasına yardımcı olmak için sigara bırakma polikliniğimiz mevcuttur.
Horlama, uykuda nefes durması (apne) ve gündüz uykululuk şikayetleri ile kendini gösteren Obstrüktif Uyku Apne Sendromu (OUAS) tedavisi yapılabilmektedir.
Göğüs Hastalıkları bölümü kapsamındaki kronik hastalıklara (KOAH, astım, solunum yetmeliği, OUAS gibi) sahip hastalarda gerekli olduğu durumlarda sürekli kullandıkları ilaçlar için ilaç raporları, cihaz kullanması gerekenlere yönelik cihaz raporları (oksijen konsantratörü, nebülizatör, CPAP, BiPAP cihazları gibi) düzenlenmektedir.
Göğüs Hastalıkları bölümünde poliklinik ve gerekli durumlarda klinikte veya yoğun bakımda yatarak tedavi imkanı mevcuttur.
Doç. Dr. Seyfettin GÜMÜŞ

ELİTPARK İLETİŞİM BÖLÜMÜ

İletişim Kurun